Kiedy najlepiej szczepić się na grypę?

Czujesz, że oblewają Cię tzw. zimne poty, masz gorączkę, silne bóle mięśni, głowy i męczący kaszel? W takim razie uważaj, bo może się okazać,że padłeś ofiarą grypy. Czym różni się grypa od zwykłego przeziębienia? Czy warto szczepić się przeciwko wspomnianej chorobie, a jeśli tak, to kiedy należy zgłosić się do lekarza i skąd wziąć szczepionkę?

Wiele osób jest zdania, że szczepienia przeciwko grypie to po prostu kolejny „wymysł” koncernów farmaceutycznych, pragnących napełnić portfele kosztem pacjentów. To błąd, ponieważ w praktyce szczepionka przeciwko grypie jest w stanie uchronić nas przed zachorowaniem na naprawdę ciężką chorobę. Skąd więc stwierdzenie, że szczepionki przeciw grypie są wyłącznie niepotrzebnym wydatkiem? Otóż wielu pacjentów błędnie zakłada, że grypa jest po prostu innym określeniem przeziębienia. W praktyce jednak grypę od przeziębienia odróżnia zarówno o wiele cięższy przebieg, jak i możliwość powikłań. W odróżnieniu od przeziębienia, grypie towarzyszyć może gorączka dochodząca do ponad 39*C. Ponadto chory odczuwa dotkliwe bóle głowy, mięśni , ogólne zmęczenie, silny, męczący kaszel, a niekiedy do wymienionych objawów dołączają również wymioty i biegunka. Jak łatwo sobie wyobrazić, odczuwanie wszystkich wspomnianych symptomów jednocześnie sprawia, że pacjent jest na tyle osłabiony, iż często nie ma on nawet siły na to, aby samodzielnie ponieść się z łóżka. Warto dodać, że uczucie zmęczenia może utrzymywać się nawet do 3 tygodni po względnym powrocie do zdrowia.

Jak więc widać, szczepienie przeciwko grypie trudno uznać za zabieg niepotrzebny i tym samym zaliczyć do grona zbędnych wydatków. Kiedy warto zgłosić się na szczepienie i czy każdy z nas może się mu poddać? W teorii szczepienie przeciwko grypie należy wykonać przed rozpoczęciem sezonu grypowego, czyli w okresie od końca sierpnia do początku października. W praktyce jednak – w przypadku Polski – sezon grypowy nasila się w styczniu oraz w lutym, co oznacza, że także w tych miesiącach można z powodzeniem zaszczepić się przeciwko grypie. Kto w szczególności powinien zadbać o przyjęcie szczepionki? Przeciwko grypie powinny w szczególności zaszczepić się osoby znajdujące się w grupie wysokiego ryzyka wystąpienia powikłać pogrypowych, a więc pacjenci po przeszczepach, dzieci i młodzież, osoby przewlekle chore na dolegliwości związane z układem oddechowym i układem krążenia, kobiety ciężarne, osoby otyłe, a także ci z nas, którzy na co dzień mają kontakt z dużą ilością ludzi np. sprzedawcy,pracownicy szpitali, wolontariusze w placówkach dla dzieci/osób dorosłych.

Tak naprawdę niemalże każdy z nas może poddać się szczepieniu. Stwierdzenie to dotyczy również dzieci, które ukończyły 6 miesiąc życia. Niemniej jednak istnieje niewielki odsetek osób, które powinny zrezygnować z zabiegu. Szczepionka nie powinna być podana dzieciom poniżej 6 miesiąca życia, a także osobom uczulonym na składniki zawarte w preparacie, a więc na przykład na białko jaja kurzego. Niemniej jednak przed wykonaniem szczepienia konieczna jest konsultacja lekarska, gdyż to właśnie lekarz jest w stanie określić zdolność (lub jej brak) do przyjęcia szczepionki.

Pozostaje jeszcze kwestia zakupu szczepionki. Skąd wziąć preparat i jak wysoki jest jego koszt? Szczepionkę przeciwko grypie można zakupić zarówno w przychodni, jak i w niemalże każdej aptece. Jej koszt waha się z reguły w granicach 30 – 40 zł.

Jakie są korzyści z przyjęcia szczepionki? Przede wszystkim szczepionka zmniejsza szansę na zachorowanie na grypę o ok. 70 – 90%. Poza tym skutecznie obniża ryzyko wystąpienia powikłań pogrypowych. A te – wbrew pozorom – nie kończą się wyłącznie nawrotem choroby. Wśród najpoważniejszych powikłań wymienić należy chorobę określaną mianem Zespołu Guillian’a – Barre’a (w skrócie określany jako GBS). GBS atakuje układ nerwowy wywołując tym samym uczucie niepokoju, któremu po pewnym czasie zaczyna towarzyszyć niedowład kończyn, a ten – w skrajnych przypadkach – może obejmować nawet okolice twarzy. Jednak powikłania pogrypowe nie kończą się wyłącznie na GBS. Wśród innych chorób, mogących mieć swoje podłoże w niewyleczonej grypie, wymienić należy zapalenie zatok, ucha środkowego, oskrzeli, płuc, serca czy opon mózgowych. Co gorsza, część wspomnianych chorób wymaga hospitalizacji.

Jak więc widać, szczepienie przeciwko grypie – choć nieobowiązkowe – jest wysoce wskazane. Inwestując zaledwie 30 – 40 zł jesteśmy w stanie skutecznie ochronić się nie tylko przeciwko ciężkiej w przebiegu grypie, ale także sporej ilości innych chorób, zaliczanych do grupy powikłań pogrypowych.

 

Artykuł powstał we współpracy z Centrum Medycznym Vita-Medica.

Najnowsze wpisy

Kategorie

Bądź pierwszą osobą, która zostawi swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *